ABD ile Savaş Hâlinde miyiz?

60. AKP Hükümeti döneminde, hükümeti yıkmak için terör eylemleri tasarlamak gerekçesiyle hazırlanan ‘Balyoz’ kumpası sonrası, ‘darbeci’ olduğu gerekçesiyle TSK’da ciddi bir kıyıma gidilmişti. Sonradan anlaşılmış hatta ülkeyi yönetenler tarafından da itiraf edilmişti ki,

bu operasyonlarda TSK içerisindeki antiemperyalist ve anti Amerikancı olarak öne çıkan mühim kadrolar hedef seçilmiş, geri kalanlarına ise gözdağı verilmişti!

TSK, ilk ağır hasarını işte bu süreçte almıştı!

Bu sürecin hemen akabinde şartlar olgunlaştırıldıktan sonra, ABD Türkiye’yi ‘Operatif Devlet Modu’na geçmeye ikna ederek, hem içeride hem de dışarıda yeni istikametlere yöneltmişti. Apar topar, içeride ‘Çözüm Süreci’ adı verilen ‘MİT-Öcalan Müzakere Süreci’, dışarıda ise ‘Suriye Politikaları’ işletilerek, Türkiye’ye bölgedeki müstakbel ‘Kürdistan'ın taşıyıcı anneliği’ misyonu yüklenmişti!

Sonra yaşananları biliyorsunuz: Üç buçuk senelik ‘Çözüm Süreci’ döneminde ‘egemenlik haklarımız’ ciddi zarar gördü. Geçte olsa ‘uyanan’ siyasi iktidar tarafından hemen güvenlikçi politikalara geçilerek, bölgede alan hâkimiyeti elde eden ve Suriye’deki müstakbel Kürt devleti kapasitesiyle tehlikeli bir şekilde etkileşime geçen PKK ve türevlerine, yürütülen ‘şehir savaşlarında’ ciddi darbeler vuruldu. Akabinde ‘kötü’ Suriye politikalarından ‘çıkış’ yapılmaya başlandı! Davutoğlu Hükümeti’nin devre dışı bırakılmasından sonra ise ‘Avrasya Ekseni’ne göz kırpılmaya başlandı!

Netice de 15 Temmuz 2016’da, Cumhuriyet tarihin en travmatik hadiselerinden bir yaşandı. O gece hain bir darbe girişimiyle, bu ülkenin ‘egemenlik haklarına’ ve ‘kamu kudretine’ tecavüze kalkışıldı!

TSK, işte bu darbe girişimiyle birlikte, maalesef yedi yıl aradan sonra ikinci büyük hasarını aldı!

Bu iki operasyonda da FETÖ/ PDY taşerondu. İlkinde Ak Parti hükümeti ile birlikte ‘askerî vesayeti’ ortadan kaldırmak bahanesiyle işin içindeydi… İkincisinde ise ‘Ak Parti Hükümeti’ni yeniden ABD ekseninde hizaya çektirmek amacıyla işin içindeydi!

Gelinen aşamada Türkiye çok kritik bir eşiğe dayandı:

Manzara sürekli hareketli lakin görünen o ki, ABD ile şu anda bir çeşit savaş halindeyiz! Aynı anda birkaç kanaldan operasyon yürütüyor bize karşı… Amacının ise bölgedeki çıkarları doğrultusunda Türkiye’ye ‘Operatif Devlet Modu’nda yeniden bir işlevsellik yüklemek olduğunu düşünüyorum. Bu istikamette 65. Ak Parti Hükümeti’ni ‘rızâ’ ve ‘mutabakat’a zorluyor!

Şu anda ABD, Irak ve Suriye’de bize karşı tehlikeli ‘rezerv’ alanları oluşturmuş durumda. Türkiye’nin Doğu ve G.Doğusunda ‘şehir savaşları’ tekrar tetiklenip, öncekinden daha geniş bir alana yayılabilir! Öte yandan, manevra alanı daralan IŞİD ile diğer sekter örgütlerin ve yeni göç dalgalarının, Suriye ve Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye itelenmesi tehlikesi de var! Üstüne üstlük metropollerdeki kitlevi şiddet/terör eylemleri riski de cabası… Darbe girişimi sonrası beklenen ‘ikinci dalga’nın bu şekilde geleceğini düşünüyorum,

Bundan sonra ne olacak?’ sorusunun cevabına gelince… Bunu da aşağıdaki soruların cevapları belirleyecek:

1 ) Topraklarımızda konuşlu 23 civarında ‘aktif’ olan harekât-istihbarat-lojistik işlevli NATO üslerinin durumu ne olacak? Ülkeyi yönetenler, bu ‘Truva Atları’ içimizde yemlenip sulandığı müddetçe nasıl Atlantik ekseni ve Avrasya ekseni arasında ‘denge’ politikası yürütecek?

2 ) Bilhassa siyasi iktidarın son Rusya/Avrasya hamlesinden sonra iyice kendini göstermeye başlayacak olan ABD’nin tehditkâr olan yüzünü bölgemizden nasıl tasfiye edeceğiz? ABD’nin Irak ile Suriye üzerinden PKK/PYD/SDF ve bölgedeki katil paramilter gücü ‘Blackwater’ eliyle bizi tehdit eden hamlelerini nasıl etkisizleştireceğiz?

3 ) Askerî ve siyasî bürokrasimizdeki FETÖ/PDY temizliğinin yanında, ‘dere geçilirken at değiştirilmez’ denilerek şimdilik ertelenen ‘İçimizdeki Amerikancı ve NATO’cu’ diğer ‘Brütüs’ler ne zaman tasfiye edilecek?

Ülkeyi yöneten siyaset kurumunun bu sorulara vereceği cevapları ise pek yakında göreceğiz!

 

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.