Erdoğan’ın En Ciddi Rakibi Ak Parti Olur!

Bu iddiamı Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçildiği dönemde; ‘partili cumhurbaşkanı’ ve ‘başkanlık’ kavramlarının günlük hayatımızın bir parçası olduğu ve Erdoğan’ın kafasındaki anayasal ve kurumsal mimari ile alakalı düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladığı dönemlerden beri yineliyorum… Bu iddiam, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında ise farklı bir boyuta ve risk alanlarına evirilse de devam ediyor!

Gerekçe olarak; itibarı ve gücü partisinin önünde olan ‘lider partileri’nde, lider gittiğinde boşluğunun kolayca doldurulamayacağı ve bunun doğuracağı müstakbel krizleri göstersem de, asıl gerekçem başkaydı… Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlık Sistemi istediği için kafasındaki Ak Parti sistemi; ‘işlevsiz’, ‘gevşek’ ama ‘kapsayıcı’ olmakla sınırlıydı. Bu işleyişten meclis içi ve dışı muhalefet partileri de payına düşeni aldı! Güçlü bir parti sistemi istemiyordu. Tıpkı ABD ve Rusya’da olduğu gibi…

Lakin kontrolü de elinden kaçırdı. Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı ve Başbakanlığında 7 Haziran seçiminde alınan tahribat ve akabinde 146 günlük zor bir süreçten sonra yapılan erken seçim sonrası tekrar tek başına iktidar avantajının elde edilmesi sonrası işler iyice karıştı. Davutoğlu’nun,  ‘kendi iktidarını üretme’ çabaları, Beştepe ve Çankaya arasında önce sessiz, sonra alenî mücadelelere neden oldu.

Erdoğan gerekli zemin hazırlığı sonrası düğmeye bastı ve duruma vaz’iyed etti. Binalı Yıldırım hamlesiyle Davutoğlu ve networkunu devre dışı bıraktı…

Sonrası malum…

15 Temmuz Darbe Girişimi hem devlette muazzam bir hasar oluşturdu, hem de Erdoğan’ın gelecek tasavvuru üzerinde… Fakat Erdoğan 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası verdiği mesajlar, sadece devletin kurucu iradesine olan minnetin yeniden keşfini değil, ‘parlamenter sisteme’ devam edilebileceği istikametinde vurgular da barındırıyordu… Dikkat ederseniz Erdoğan’ın stratejik öncelikleri arasında ‘Başkanlık’ lafı kesinlikle geçmedi! Zaten 3+3 ay OHAL süreci Erdoğan’a parlamenter sistemde ‘kör nokta’ olarak gördüğü alanları ortadan kaldırma imkânı verdi! Ama bu 'Başkanlık rejimi' arzusunun bittiği anlamına da gelmiyor.

Erdoğan parlamenter sistemle de yola devam etse, Başkanlık sistemini devreye sokacak müstakbel Anayasa değişikliği sürecini işletse de, mevcut Ak Parti kapasitesi ve yapısı kendisi için risk teşkil etmektedir. Bu yapıya bu haliyle sırtını yaslayamaz!

Tamam, Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda tekrar birinci elden darbeyi sevk ve idare edenlerden ve katılanlardan sonra yeniden ‘kamu kudretini’ ele almak için devlet içerisinde FETÖ/PDY mensubu kişilere yönelik temizlik harekâtına devam ediyor ama Ak Parti içindeki FETÖ kapasitesi ne olacak?

11 yıl boyunca devlet içerisinde muazzam çapta örgütlenen bir çetenin, 14 sene devleti tek başına yöneten muazzam bir nüfus ve nüfuz kapasitesine sahip Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde de sinsice çöreklenmediğini kimse iddia edemez!

Adalet ve Kalkınma Partisi il-ilçe-taşra teşkilatları ve büyük-küçük belediye kadroları ve dahî bunlara taşeronluk hizmeti veren yan kuruluşlardan tutun Milletvekili kapasitesine kadar ‘kripto’ kaynamadığını söylemek mümkün değildir. FETÖ’cü kadrolaşmanın tavanda yaverlerden, özel kalemlere, danışmanlara, sırdaşlara ve en yakın hizmetlilere ne denli sızdığı ortadayken; bunların parti tabanına kadar ki kadrolaşmalarının boyutlarını siz düşünün!

Bence şu anda bu çetenin neşv ü nema ettiği en mümbit mekân, geçmiş kadrolarıyla ve şu anki câri kapasitesiyle siyasi iktidarın ta kendisidir! Demem odur ki, devlette temizlik yaparken eş zamanlı olarak Ak Parti içerisinde de bu çetelere mensup ve müzahir olanlar hakkında ciddi teftiş ve çalışmalar yapılmalıdır.

Eğer, Ak Parti içerisinde bu istikamette kadro tensîkâtı yapılmaz ve ‘kemik kırılır yeni içinde kalır’ maslahatıyla davranılmaya devam edilip, tüm hata ve yanlış seleksiyonlar ‘15 Temmuz’ halısının altına süpürülmeye devam edilirse; bu güne dek devletin kurumları içerisinde yapılan FETO temizliklileri de şâibe altında kalır! Neticede Ak Parti, Erdoğan’ın en ciddi rakibi olmaya devam eder!

 

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.