‘PKK’lı Memurlar’ Meselesine Devam

15 Haziran 2016’da, bu köşede kaleme aldığımız PKK’lı Memurlar! başlıklı yazımızda, bilhassa HDP ağırlıklı illerin memur kapasitesinde; öğretmen, doktor ve diğer sağlık görevlileri, Tapu ve Nüfus Müdürlükleri çalışanları ile din görevlileri arasında PKK ile ilişkili ve etkileşimli memur sayısının oldukça yüksek oranda olduğunu söylemiştik. Daha da ötesi bu bölgedeki memurların yerellik yüzdesinin %78’in üzerinde olduğunu, yani görev yaptıkları yerlerde doğmuş büyümüş veya uzun sürelerde oralarda ikamet etmiş kişilerden oluştuğunu da vurgulamıştık...

Bölgedeki idari işleyişin düzeltilmesi kapsamında, HDP-PKK güdümünde belediyelerin derhal görevden alınmaları ve teröre destek veren muazzam kapasitelerinin ellerinden düşürülmesi gerekmektedir. Fakat idari işleyişte; öğretmenlerden imamlara, sağlık personelinden nüfus-tapulara dek memur kadrolarında hacimli yenilenme ve merkezileşme konusu bundan daha önemlidir.

Maalesef Çözüm Süreci’nde ağır bir meşrûiyet tahribatına neden olan hatalar zincirine yeni halkalar eklenmeye devam ediliyor. Bölgede terörün sonlandırılması adına en az sahadaki mücadele kadar önemli olan, Doğu ve G.Doğu’daki bu kötü idari işleyiş tablosunun acil düzeltilmesi noktasında, kafalarda şüphe oluşturacak raddede ağır hareket edilmektedir.

Şu anda bölgedeki terör örgütüyle ilişkili memur kapasitesinin, başlı başına bir Milli Güvenlik sorunu hâlini aldığını en net müşahede eden kesim TSK’dir… Çünkü bu durum G. Doğuda görevli kritik personeli hem işten düşürüyor, hem de meskûn mahal çatışmalarında emniyet koordinasyonunu tehlikeye atıyor!

İçişleri Bakanlığı, bu konularda devreye girmeyi tavsattığı istikametinde ciddi tenkit ve ikazlar almaktadır. Bölgeyle alakalı yapılan ciddi siyasi ve istikrar analizlerinde de bu doğrultuda vaziyet tespitlerine sıkça rastlanmaktadır.

Bu belediyelerin ve bölgedeki memur kapasitesinin PKK hâkimiyetine geçmesi ve bu nedenlerden ötürü ‘Kamu Kudreti’nin ağır hasarlar alması mevcut hükümet döneminde olmadı mı? Oldu. O halde Hükümetin gündeminde meskûn mahal çatışmalarına dönük kapsamlı ‘idari reform’ hamleleri hâlâ yok! Bunun yerine sosyal tedbirler ve bölgedeki imar odaklı düzenlemeler öne çıkarılıyor.

Peki, “PKK’lı Memurlar” konusu ile Türkiye’deki belediyelerin % 6 küsuruna sahip olan ve tamamıyla PKK’ya hizmet eden HDP’li belediyelerin görevden alınması konusunda, bu denli ağırdan almaların nedeni nedir?

İdari alana müdahaleler noktasında akıl almaz konular gündeme taşınıyor. Bir ara Mahalli İdareler Müdürlüğü’nü Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlayacağız; PKK’lı Belediyelerde görevden almaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapsın dediler… Sonra bu belediyelerin her yönüyle mali denetimlerini Maliye Bakanlığı yapılmasını gündeme getirdiler… Ama bir türlü soruna dokunmuyorlar, sorunun etrafından dolanıyorlar!

Onca kamu düzeni ihlallerine rağmen, süreç problemin etrafında dolanılarak lakayıt bir şekilde işletilince, ‘ileride Çözüm Süreci’nin tekrar devreye girme ihtimaline karşı, İçişleri Bakanlığı yönetimi Kürt çevrelerle olumlu etkileşim hafızasını muhafaza etmek istiyor!’ gibi iddialarda ayyuka çıkıyor haliyle!

Oslo’da rıza ve meşrûiyet gözetmeden eşkıya ile müzakere edilebiliyorsa, bir gecede çıkarılan kanunlarla Çözüm Süreci müzakerecileri geçmişe dönük hukuken takipsiz hale getirilebiliyorsa, Çözüm Sürecinde İmralı istedi diye üç buçuk sene Kara Kuvvetleri Doğu ve G.Doğu’da bölgeden ıskat edilebiliyorsa; pekâlâ, terörle mücadele ve meskûn mahal çatışmalarında idari kapasiteyi tahrip eden PKK’lı memurların temizlenmesi içinde duruma vaz’iyed edilebilir! Bunun için daha ne bekleniyor?

TSK, PÖH ve Korucular şehir savaşlarında eşkıya ile aslanlar gibi çarpışacak, her gün ortalama iki şehit verilecek ama diğer tarafta; terörden temizlenmesi için mücadele ettiğiniz şehirlerde, egemenliğinizin parçası olan kamu gücünü kullanan memur kapasitesinin tamamına yakını PKK’lı olacak..!

Ee ne anladık biz bu işten?

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.