Tepki Verin, Hesap Sorun, Aman Ha Kanıksamayın!

Güvenlik güçlerimizin meskûn mahal savaşına giriştiği bölgelerde, terör örgütü üzerinde çatışma üstünlüğünü bariz bir şekilde sağlamasından sonra, PKK ve türevleri strateji değiştirmeye başladı. Bu strateji değişikliğinin başka bir nedeni ise, lojistik ve insan kaynağı anlamında sürekli etkileşim halinde bulundukları Suriye’nin kuzeyindeki yeni gelişmeler… Bilhassa terör örgütünün Nusaybin’deki rölanti hallerinin, ABD-Rusya-PYD ittifakı tarafından başlatılan topyekûn IŞİD hamlesiyle direk alakası vardır.

Öyle ya da böyle, terör örgütü bölgede çatışma şiddetini seyreltse de formasyon değiştirerek devrededir. Şöyle ki, eşkıya meskûn mahal çatışmalarının yaşandığı bölge sathında direkt çatışmalara giremiyor, lakin şiddet eylemlerini daha önce tonlarca bombalarla hazırladıkları düzenekleri ve tuzakları devreye sokarak şiddetini sürdürüyor. En tehlikeli gelişme ise, eşkıya artık kamu düzeni ihlallerini, son ‘Vezneciler Saldırısı’nda olduğu gibi, bombalı araç ve intihar saldırılarıyla büyük şehir merkezlerinde teksif ediyor. Yani güvenlik güçlerinden sivillere, yerelden merkeze kaydırıyorlar terör eylemlerini…

Buraya kadar anlattıklarım meskûn mahal savaşı ve terörle alakalı son vaziyet tespitlerim…

Lakin bu yazının konusu, artan terör eylemleri karşısında kanıksama seviyelerine çekilen toplumun tepki düzeyi ve bu duruma neden olanlar…

Toplu ölümlere neden olan terör eylemleri sonrası, ülkeyi yöneten siyasi ve bürokratik kapasitenin beyanlarına bir bakın! Devlet adamlığı kalibrelerinin ne denli kof olduklarını ispat etmek için adeta yarışıyorlar birbirleriyle! Vezneciler Saldırısı’ndan sonra direkt ‘bir süre daha terörle yaşamaya alışmamız gerekiyor’ merkezli açıklama yapmasalar da, tokadı yiyen çocuğun ‘acımadı ki’ diklenmesiyle aynı şey olduğunu düşündüren türden açıklamalar yapmaya devam ediyorlar..!

Şehrin göbeğinde bombalar patlıyor, toplu ölümler yaşanıyor, ocaklara ateş düşüyor, bakıyorsunuz alınan en acil önlem ve yapılan ilk müdahale, olayla ilgili yayın yasağı getirilerek kamuoyunun haber alma hakkının kısıtlanması oluyor. Akabinde, siyasi iktidarın sevk ve idare ettiği medya ‘günü kurtarmaya’ başlıyor! Olayın iktidar üzerinde kamuoyu baskısına dönüşmemesi, soruşturmanın istenilen yönde yürütülmesi, olayın kamuoyunda tartışılmaması, soğumaya bırakılması ve unutturulması istikametinde bir kamuoyu algısı oluşturuluyor…

Bunca yıldır medya manipülasyonları ve algı yönetimleri marifetiyle, parmağın gösterdiğine değil de parmağa bakmaya alıştırılmış kitleler; odaklandıkları parmağın sahiplerinden ‘terörle yaşamaya alışın’ mesajını alıyorlar sadece!

Herkes terör eylemlerini içine sindirsin hatta kanıksasın; yeter ki sorumluluk makamındakiler zeval bulmasın! Neredeyse sistematik hale gelen bombalı terör eylemlerini ‘önceden’ engellemekle yükümlü olan yöneticilerini sorgulayamayan ve ‘bu gidiş nereye?’ sorusunu en gür sada ile soramayan insanlar, her geçen gün bu terör pazarının bir parçası oluyorlar farkında değiller!

Tıpkı, hiçbir şeyin birden bire olmadığını, yavaş yavaş ama kendini göstere göstere geldiğini acı bir şekilde tecrübe eden ve ülkemizde olan bitenlerle kendi ülkesinde yaşadıkları arasında empati kuran bir Suriyeli mültecinin dediği gibi: “Ülkemizde ara sıra bombalar patlıyordu, aldırış etmiyorduk; ta ki iç savaş patlak verene ve sonrasında uçaklar evimize bomba yağdırana kadar!

Hülasa,

Bugünlerde yaşadıklarımızla alakalı en iyi ve etkili vaziyet tespitini yapıp istikamet verebilen kişi; cesaretiyle, öz güveniyle ve erdemiyle her türlü hayranlığı ve takdiri hak eden bayan savaş muhabiri Şerif Turgut oldu:

Siz siz olun, toplu ölümleri kanıksatmalarına izin vermeyin. Açın pencerelerinizi bağırın, beyaz bayrak takın tepki verin, kanıksamayın!

Savaşların başlangıcında bir eşik var! O eşik, toplu ölümleri kanıksatma ve sistematikleştirme! Şu an Türk halkına uygulanan bu; buna sakın izin vermeyin!

Bugüne kadar 12 savaşta çalıştım ve diyeceğim budur.
Tepki verin, hesap sorun, aman ha kanıksamayın! Terörle yaşamaya alışmayın! Ölürsünüz, sevdiklerinizi öldürürler!”0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.