Milletin Sırtından Doyan Doyana

Malumunuz, son yıllarda elektrik faturalarında kullandığımız elektrik miktarı üzerine eklenen ve faturalarda sıkça değiştirilen başlıklar/kalemler adı altında kayıp-kaçak elektrik kullanım bedeli alınıyordu… Kayıtlı bir abone olarak ne kadar çok elektrik tüketir iseniz, ülke genelindeki kaçak elektrik kullanımından payınıza düşen ödeme miktarı da o nispette artıyordu…

Mahkeme önlerinde hak talep edenlerin sayıları artmaya, dolayısıyla elektrik dağıtım şirketleri de hükümeti sıkıştırmaya başlayınca hükümet devreye girdi… Almanya’nın Ermeni soykırımı hamlesiyle ülke genelinde oluşturulan puslu hamaset havası içinde Almanya’ya ve ‘üst akıllara’ hadleri bildirilirken, bir sabah vakti ‘torba yasa’ ile vatandaşın bir ciddi sorunu daha kökünden çözüldü!

Torbadan vatandaş lehinde değil, elektrik dağıtım şirketleri ve kayıp-kaçak elektrik kullananları memnun edecek bir yasa çıktı. Hepimizin elektrik faturalarını şişiren, kayıp kaçak bedeli alınan vergi yasal hale getirildi! Üstüne üstlük, vatandaşın bu konuda yargıya başvurma hakkına da kısıtlama geldi. Bundan böyle kayıp-kaçak için dava açılamayacağı içinde, bugüne dek haksız bir şekilde kayıp-kaçak adı altında alınan toplam 33 katrilyon (bu rakamın daha fazla olduğunu düşünüyorum) lira da geri ödenmeyecek!

Aslında bu işlerin bu noktaya geleceği işin başından belliydi; yani ‘ucuz elektrik’ sloganlarıyla elektrik dağıtım işinin özelleştirildiği dönemlerden beri… Bilhassa G. Doğuda kitlevi ödememe sıkıntılarının nasıl aşılacağı, maliyetin kime transfer edileceği ve kamu ile özel arasında mevcut kayıp kaçak oran/paylaşımların yürütülebilir olup olmadığı konuları, ta o günlerde patlak vermeye başlamıştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat sevk ve idare ettiği ekonomik network içinde olduğu iddia edilen bu elektrik dağıtım şirketleri, dağıtım ihalelerini aldıklarında kayıp-kaçak oranını düşüreceğiz diyorlardı! Lakin o gün bugündür, Hükümete ‘bu yükü bizden alın’ demekten, kaçak kullanımı teşvik eden sebeplerle mücadeleye fırsat bulamadılar!

Üstüne üstlük; kırsal-şehir doğu-batı ve arasında adil ve makul tarifeler üzerinden stratejiler geliştirmek yerine işleri sürüncemeye bırakmaları, ısrarla kayıp kaçağın %70’lerin üstünde olduğunu savunmaları, sürekli zararlarını devlete tazmin ettirmenin yollarıyla kafa yormaları ve EPDK’yı parmaklarının ucunda oynatmaları konusundaki rahatlıkları da oldukça düşündürücü!

Hani insanın aklına türlü şeyler gelmiyor değil!

Konuyla yakından ilgili olan Tüketici Hakları Derneklerinin ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın ciddi iddiaları var: Doğu ve G.Doğu bölgesinde ve sair bölgelerde, kaçak elektrik kullanımının ‘gerçek’ hacminin ve işlevinin ortaya çıkarıldığı ciddi bir araştırma veya hane başı çalışma yok! Gerçek kayıp-kaçak bedelinin ne olduğunun ‘tam olarak’ faturalara yansıtılmaması ve dağıtım-iletim-perakende-satış hizmet ve sayaç okuma gibi ne idiğü belirsiz başlıklar altında tahsil edilen paralar bunun ispatı… Bu son yasa, kayıp-kaçak elektrik kullanımını daha da teşvik edecek. Zaten elektrik dağıtım şirketlerinin Doğu ve G.Doğu’da var olan kaçak elektrik kullanımını suiistimal ederek devletten büyük vurgunlar yaptığı zaten söyleniyordu; bu son yasal düzenlemeden sonra bu iddialar da iyice artacak!

Hem ellerinin altında dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ve etini yiyen ama gıkı bile çıkmayan bir vatandaş bloğu var… Hem de, İdari ve hukuki açıdan ‘hesap verebilirliği’ yani ‘denetimi’ devre dışa bırakıp, sadece sandıkta hesap verebilirliği ön plana çıkaran bir siyasi iktidarla ‘direkt’ etkileşim halindeler! Şimdi, Doğu ve G.Doğu’daki herhangi bir ilimizde, kayıp-kaçak kullanımının olduğundan daha fazla gösterilerek ‘kayıp-kaçak bedeli’ altında, ülkenin tüm tüketicilerinden tahsil edilmeyeceğinin teminatını kim verebilir?

Hadi gel de kıllanma şimdi!

Hülasa,

Elektrik dağıtım şirketlerinin kâr marjını düşünerek, ‘kayıp-kaçak bedelini’ yasa ile halkın sırtına yükleyen bu son düzenleme; ahlakî, hukuki ve kul hakkı açısından ağır zan altındadır. Politik mizah ve bir o kadar politik drama konusudur!

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.