İyi İş - Yanlış Temsil - Kötü Propaganda!

En şedit meskûn mahal savaşına sahne olan ilçelerden biri olan Nusaybin, bir haftadan beri farklı bir şekilde gündeme gelmektedir. PKK/YDG-H tahkimatının en güçlü olduğu yerlerden biri olan bu ilçede, son bir haftadır güvenlik güçlerimize teslim olan teröristlerle alakalı haberler, ayrıntılı ve hacimli bir şekilde ulusal medyada yer alıyor.

Terör örgütünün içine düştüğü her türlü zelil ve rezil hâlin, ustaca hazırlanmış bir propaganda diline çevrilip kamuoyuna sunulması, sahada terörle verilen mücadelenin kendisi kadar önemlidir. Lakin nasıl olurda bir propaganda, bu denli yanlış hedeflere ve algılara neden olacak bir planlama ve içerikle hazırlanır? Nasıl olurda bu denli kötü ve başarısız bir şekilde kamuoyuna servis edilir?

Yıkık binaların içerisinde bulunan ve bir kadın teröriste ait olan dokunaklı bir vasiyet mektubu manşetlere taşınıyor önce… Bir hafta sonra bir terörist grubu başarılı operasyonlar sonucu teslim oluyor, ne tesadüf ki o vasiyeti yazan kadın terörist de bu grubun içinden çıkıyor! Ardından bu kadın terörist ön planda olmak üzere başka birkaç teröristin aileleriyle buluşma sahneleri ve askerin bunlara yaptıkları yiyecek-içecek ikramı içerikli haberleri, ‘devletin şefkatli elleri’ mesajlı manşetlerle ön plana çıkarılıyor…

İyide, nerede bu teröristlerin acziyetlerinin, zelil ve rezil hallerinin; Türk askerinin ve polisinin şecaatinin ön plana çıkarıldığı propaganda detayları? Yaşatılan algı, tıpkı Çözüm Süreci’ndeki o rezil Habur sahnelerini hatırlatan cinsten! Bu haberleri takip edenlerin bir sonraki aşamada, nedamet içerisindeki bu zavallı teröristlerin ayaklarına mahkeme götürüleceği ve oracıkta haklarında takipsizlik kararı verileceği beklentisi içine girmemeleri işten bile değil!

Bu tip haberlerin ne PKK indinde, ne de bölge halkı indinde hiçbir karşılığının olmadığını 30 yıldır tecrübe ediyoruz! Merhum Ertürk Yöntem’in sunduğu ‘Anadolu’dan Görünüm’ zamanlarından beri sürdürülen, ‘aldatılmış pişman terörist’ ve ‘Kürt halkı terör örgütüne gerekli cevabi vermiştir’ mesajlı gına getirecek raddede gece-gündüz yayınlanan propaganda içerikli haberleri hatırlayın!

Artık herkes biliyor ki; bunlar sıkışınca ‘bizi kandırdılar’ ve ‘pişmanız, örgüt bizi yalnız bıraktı’ diyerek teslim oluyorlar, serbest kaldıkları ilk fırsatta ise teröre bıraktıkları yerden devam ediyorlar… Teslim alınanlarla alakalı bu haberleri okuyan ve izleyen bölgedeki ayrılıkçı Kürtlerin ‘meğerse gaflet uykusundaymışız, bu haberler sonrası gözümüz açıldı’ dediği filan da yok. Bölgede örgüte katılmalarda da ‘ciddi’ bir düşüş yok… Ha bu gün düşse de, istedikleri zaman tahsis edebilecekleri çok işlevli insan kaynağı her dâim ellerinin altında zaten!

Tamam, propaganda da savaşın bir parçasıdır. Lakin dört dörtlük yapılmalıdır. Üç kuruşluk propaganda yapacağım diye; Mehmetçiğimizi ve polisimizi rahatsız eden ve üzen detayları öne çıkararak haber yapmanın, şehit ailelerini tarifsiz bir sabır testine sokmanın, bizlere bu sinir harbini yaşatmanın, en önemlisi de şehitlerimizin kemiklerini sızım sızım sızlatmanın âlemi var mı?

Hülasa,

Tüm terör örgütleri gibi PKK ve türevleri de; savaşırken onursuz ve çıkarcı, şiddetsizlik ortamında ve teslim olma stratejilerinde ikiyüzlüdür. Bilhassa propaganda içerikli haberler, bu gerçek gözetilerek dikkatlice hazırlanmalıdır.

Bölgede başarılı bir şekilde devrede olan askerimiz ve polisimiz, sahadaki maddi gerçeklerle aralarına hiçbir manipülatif operasyonun girmesine izin vermemektedirler. Terörle mücadele kapsamı içerisinde, medya ve propaganda planlamasını yapanlarda aynı hassasiyeti taşımalıdırlar.

Lakin terörle mücadeleden çok siyasi iktidara destek vermeyi önceleyen ‘işgüzar’ medya, içeriğinden sunumuna dek ‘yanlış’ ve ‘işlevsiz’ haberleriyle, bu çetin sürece destekten çok köstek olmaktadır. Algıları, hassasiyetleri, ritmi ve moralleri bozmaktadır!

Ulusal medyanın geneline yakınını sevk ve idare eden siyaset kurumu, bu istikamette ivedilikle duruma vaz’iyed etmelidir.

 

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.