HDP’li Demirtaş’ın Çakma Tarih Tezleri!

Ahmet TÜRK tarafından yazıldı. Gösterim: 741

Terör örgütünün siyasi uzantısı partinin eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, üç gün önce Batman’da yaptığı mitingde, ‘Kürtler olmasaydı Türkler bir hiçti’ geyikleri kapsamı içinde sıkça tekrarlanan hezeyanlara, ‘Malazgirt Muharebesi, Kürtler olmasa kazanılamazdı’ diyerek yeni bir halka ekledi!

Neymiş efendim: Malazgirt Savaşı, Kürtler sayesinde kazanılmış, Kürtler olmasaymış Türkler şu anda Anadolu' da yaşamıyor olacakmış! Daha da ilerisi, sanki Anadolu o dönemde Kürtlerin bir ana yurduymuş gibi, Kürtler Anadolu’ya gelen Türklere ev sahipliği yapmış ve misafirperverlik göstermiş! Fakat Türkler o zamanlardan bu zamanlara kadar kadir-kıymet bilmemiş ve Kürtleri ötekileştirmiş!

Kendisinden on misli kalabalığa sahip bir orduya savaş açan koskoca Türk ordusunda, İslam âleminin her yerinden gelmiş milletlerin askerleri mevcûd idi. Bunların içerisinde Kürt unsurlarda vardı. Birkaç tartışmalı alan dışında bunu inkâr eden yok ki zaten… Ancak çığırından çıkmış bir şekilde; Malazgirt Savaşı’nın Kürtler sayesinde kazanıldığı, Kürtler olmasa Türkler Anadolu'ya giremezdi veyahut Türklerin askeri başarısızlığına yorulması, İlber hocanın jargonuyla ifade edecek olursak, tam bir salaklıktır…

Anadolu’ya giren Türk ordusunun nasıl teşekkül ettiği, diğer anasırların içerisinde sadece Müslümanların değil, Bizans hâkimiyetine muhalif ve mugayir Ermeni ve Gürcü unsurlarında olduğu malumdur. Bu orduya gönüllü gelenler oldukları gibi zoraki katılarak savaştırılanların olduğu da malumdur… Ki, o dönemde orduyu ‘sevk ve idare eden’ ve sonradan Anadolu’da devlet inşâ eden ‘kurucu irade’ Türklerdir…

Oysa onların bahsettikleri gibi bu coğrafyalarda hiçbir zaman bir ‘Kürt devleti’ olmadı, dolayısıyla bir Kürt ‘milleti’de olmadı! Bugün üzerinde doğdukları ve ana yurt dedikleri Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde pozisyonları neyse, geçmişte de bu coğrafyalarda başka egemen devletlerin içerisindeki pozisyonları oydu. Bu toprakların tarih içinde ve günümüzde kadim Kürt toprağı olduğunu söyleyen hiçbir ilmi kanıt da yoktur.

Şimdi 30 bin kişilik Türk ordusunun bir cüzü olan Kürtlerin, bu ordu içerisindeki az sayıdaki varlığını aşırı abartmanın ne anlamı var? ‘Bu devleti Kürtlerle birlikte kurduk, Çanakkale savaşını Kürtlerle birlikte savaşarak kazandık’ gibi söylemler, bilhassa Çözüm Süreci’nin yürütüldüğü son dört senede neredeyse resmi politika haline geldi!

Şimdi, İngilizler tarafından Çanakkale Savaşı’na getirilen Yeni Zelandalıları düşünün… Bugün hangi Yeni Zelandalı çıkıp da İngilizlere, ‘siz İkinci Kanal Harekâtını bizim sayemizde kazandınız’ diyebilir? Bu saçmalıklara dur denilmezse, İstanbul’un da Kürtler sayesinde fethedildiği, gemiler karadan yürütülürken kütükleri yağlayanların ve asâkirin ekserisinin Kürtlerden müteşekkil olduğu saçmalığına kadar gidecek bu işler..!

Hülasa

İçimizdeki beyinsizlerinde yol vermesiyle Türk-Kürt ayrım fayını genişletmeyi başaran, insanlar arasında psikolojik kopuş ve sosyal fragmantasyonu ortamına hızlandıran, arkalarına aldıkları emperyalist haydutların ellerine tutuşturduğu silahlarla bu ülkenin mukadderatına ve birliğine kurşun sıkanların siyasi sözcüsü Selahattin Demirtaş’ın niyetleri açıktadır:

Şu anda Irak’ta ki özerk bölgeleri emperyalizmle işbirliği sayesinde kurdular ya… İleride de Suriye ve Türkiye üzerinde ABD ve İsrail ortak ürünü ‘adrese teslim’ Kürdistan’la bir ‘Devlet’ sahibi olma beklentileri var ya… İşte bu ütopyalarına, ‘milli tarih’ çakmaya çalışıyorlar!

Öte yandan, Devletin resmi organları, ayrılıkçı Kürtçülerin ve siyasi iktidarın içerisindeki kozmopolit tiplerin ve kripto Kürtçülerin bu tip propagandalarından ve etkilerinden kendisini uzak tutmalıdır. Eğer ayrılıkçı Kürtçülerin bu çakma tarih tezlerine ‘Kürtleri kazanalım’ kisvesiyle sessiz kalınmaya devam edilirse, ülke içinde psikolojik kopuş ve sosyal fragmantasyon ortamını hızlandıran bu kesimlere, farkında olmadan katkı sağlamaya devam edilmiş olunur!

0
0
0
s2smodern