Baydı Artık!

Birkaç gündür ülke gündeminde canlı bomba eylemcisine kurulan taziye çadırı ve bu çadırı ziyaret eden HDP’li vekil konuşuluyor. Haliyle, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarıyla alakalı tartışmalar tekrar alevlendi.

Bu tartışma konusunu ciddiye alsam da, tartışmayı tekrar açan siyasi iktidarın bu konudaki çıkışını samimi bulmuyorum. Suriye Krizinde her gün aleyhimize dönen şartlar ve ‘%95’i temizlendi, çıkıyoruz’ denen meskûn mahal savaşı verilen ilçelerden hâlâ şehitlerimizin gelmesiyle alakalı baskın gündemin, bu hikâyeden dokunulmazlık tartışmalarıyla değiştirilmeye çalışıldığını düşünüyorum.

Çünkü terör örgütünün meclisteki uzantılarının dokunulmazlığın verdiği cesaretle işledikleri suçlar yeni yeni yaşanmıyor; mevcut siyasi iktidarın HDP/PKK/İmralı ile çözüm ortaklığı yapmaya başladığı yıllardan beri şahit oluyoruz.

Tayyip Erdoğan'ın 2005 yılında Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmaya referansla başlatılan, bazı reformlarla kapısı aralanan, 2009’da ise ‘Kürt Açılımı’ adıyla taçlandırılıp 2012’te bizzat MİT-Öcalan görüşmeleriyle istikamet verilen ve işletilen süreçleri ihtiva eden yıllarda bu rezillikleri hep yaşadık. Öldürülen teröristler için evine yakın bir yerde taziye çadırı kurulması ve orasının günlerce dolup taşması, çadır girişlerine eşkıyanın örgüt kimliğindeki resminin bir afiş olarak asılması ilk değil ki…

Nedense siyasi iktidar bunların hepsinden haberli üstüne üstlük olanı biteni kınıyor, itham ediyor, şikâyet ediyor, hakaret ediyor, tehdit ediyor, ancak bir türlü suç işleyen bu vekillere ‘müdahale’ etmiyor! Bunların dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söylüyor ve kamuoyunda bu konuyu tartıştırıyor, ama ‘somut’ hiçbir adım atmıyor!

Tıpkı Çözüm Süreci’nde elini kaptırıp kolunu kurtaramadıkları terör örgütüne aba altından sopa göstermek, iç politikada daralan hareket alanını genişletmek ve seçmen popülizmi yapmak adına ‘idam cezasını’ gündeme taşıyıp, arkasını getirmedikleri gibi…

HDP’li vekillerin kendi dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM Başkanlığına dilekçe vermelerine gelince… Bu eylemleri tamamen şova yönelik, yani hukuki ve idari bir karşılığı yok! Çünkü dokunulmazlığın kaldırılması için üyenin bizzat istemesinin yeterli olmadığını, sürecin bol formalite olduğunu ve bu çetrefilli süreci yürütecek kararlılığın ve takatin Genel Kurul’da en fazla üyeye sahip olan siyasi iktidarda olmadığını çok iyi biliyorlar!

Anlayacağınız, bu HDP’lilerin rezillikleri ile siyasi iktidarın bu konuda yağmasa da gürleyen ve elinde imkân olduğu halde duruma vaziyed etmeyen halleri baydı artık!

Hülasa

HDP’li vekillerin taşıdıkları dokunulmazlık zırhı, bu ülkenin birliğine ve barışına zeval veren bütün pisliklerin altına süpürüldüğü bir paspas gibidir! Hiçbir hukuki baskı hissetmeden terörü aleni destekleyen, her türlü ayırımcılığı, kin ve nefret söylemini dillerinden düşürmeyen bu vekiller, TBMM’nin defosudur!

Sadece bu HDP’li Truva Atları’nın değil, en hafifinden ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun lan’ sonradan görmeliğiyle vatandaşa ve kamu görevlisine karşı suç işleyeninden tutun; yolsuzluk, sahtecilik ve birçok yüz kızartıcı suçlara dair haklarında fezleke hazırlanmış vekillerin de yargı dokunulmazlıklarının kaldırılmasını bu ülkenin bir vatandaşı olarak istiyorum…

Bunları söylerken bu vekillerin TBMM’ye gökten zembille inmediğini halkoyuyla geldiğini de biliyorum… Tıpkı, karşınıza geçip de iki laf etmeye kalkıştığında tenezzül dahi edilmeyecek tıynette olduğunu fark ettiğiniz insanlara milletvekilliği yolunu açan dinamiklere sahip bu ülkenin; ‘nasılsanız öyle idare olunursunuz’ ilkesiyle olan direkt alakasını ve ‘seçmen kalitesi’ ile olan derin ilişkisini bildiğim gibi..!

Lakin terörü meşrûlaştıran, mensubu bulunduğu parlamentonun hizmet ettiği devleti tanımayan, kan dökerek devlete ve millete cephe açanlara aleni destek veren bu vekillerin, tüm bunlara rağmen, bu ülkenin her türlü imkânlarından da yararlanmayı mubah görmesi, üstüne üstlük yasama dokunulmazlığına sahip olması, demokratik ve insanî sınırları ve dahî tahammülleri ‘aşırı’ zorlamaktadır!

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.