Allah İnsanı İddiasından Vurur!

Başlıkta kullandığım hikmetli sözün sahibi, üstad İsmet Özel’dir… ‘Kınadığını yaşamadan ölmeme'nin şair elinden çıkmış hali olan imtihan sırrına matuf bu sözün hedefindekilerse; üstünlük taslayan, çokluğuyla övünen, başkalarının başına gelenlerin kendisinin başına gelmeyecekmiş sanan, başkalarının yetersizliğinden dem vurup kendi yeterliliğiyle hava atmaya kalkan ama çok geçmeden bu konularda havasız kalanlardır… Büyük konuşanlardır!

Daha öncede yazdım: Mevcut siyasi iktidar geçmişte iddialı bir şekilde neleri kınadıysa, bugün kınadıklarıyla imtihan olmakta, iddialı ve büyük konuştuğu ne varsa başında bulmakta! 17 Şubat 2015 Ankara saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlerken aklıma bu vaziyet tespiti ve İsmet Özel’in sözü geldi…

Hatırlarsınız… 7 Ocak 2015 Paris Charlie Hebdo olayı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddialı bir şekilde Fransa istihbarat teşkilatının ülkesinde vatandaşları koruyamadığını iddia ederek; ‘Daha önce de suçlu bulunup 17 ay hapis yatan bu insanları niye takip etmediniz” demiş ve akabinde Fransa'ya ‘Sizin İstihbarat Teşkilatınız Çalışmıyor mu?’ şeklinde ibretlik bir soru sormuştu…

Benzer bir şekilde, ABD'de üç Müslüman gencin öldürülmesinin ardından Obama'ya hitaben “Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken ‘Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın’ diye veriyor…” diyerek ‘istikamet’ vermişti!

Şimdi… Siz hiç ülkemizde neredeyse üç ayda bir yaşanan herhangi bir terör saldırısı sonrası Batı başkentlerinden ve yönetimlerinden Türkiye’ye ve ülkeye yönetenlere yönelik, taziye dışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın usul ve üslubuna benzer bir çıkış gördünüz mü?

Fazla söze gerek yok!

Allah, kendi hâl-i pürmelâline bakmadan başkalarını kınayan ve sürekli kendisine ‘Dev Aynası’ndan bakan ‘iddialı’ insanların önüne ansızın ‘Boy Aynası’ koyabiliyor!

&

Siyasi iktidar bu tip terör eylemleri sonrası kamuoyu önünde sürekli ‘şikâyet’ etmekten vazgeçmelidir! İktidar makamı ‘icrâ’ makamıdır ve olan biten her şeyden birinci derece sorumludur! Her halde eşkıya eşkıyalığını, düşman düşmanlığını yapacak; işleri bu..! Sen bunlardan şikâyet etmekle değil, bunların şerrinden ülkeni ve vatandaşlarını korumakla mükellefsin. İstihbarat teşkilatların ve güvenlik güçlerinde bunun için var!

Terör saldırılarıyla ülkemiz bir operasyon sahası haline getirirken, bu faaliyetleri ‘ÖNCEDEN’ tespit etmekle mükellef olan ‘önleyici istihbarat kapasitesi’ olan kurumlar neredeydi? Yıllardır ülkede ciddi istihbarat zafiyeti yaşanıyor ama bu zafiyetin ve ihmallerin müsebbibi kişiler hâlâ görevlerinin başındalar!

&

Gülsen mi, ağlasan mı? Bilemiyorsun… Tam da siyasi iktidar PYD/YPG’nin terör örgütü olduğu konusunda uluslararası aktörleri ikna etmeye uğraşırken, PYD/YPG hükümetimizin işini kolaylaştırıyor ve kendilerinin terörist olduğu noktasında dünyayı ikna etmek üzere başkentin dibinde bir terör eylemi organize ediyorlar!

Üstüne üstlük Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’da saldırı sonrası tüm dünyaya seslenerek “görüyorsunuz PYD/YPG terör listesine alınsın dedik bize inanmadınız” istikametinde beyanlarda bulunuyor…

Yıllardır PKK ve türevleri uluslararası terör listesinde de ne oldu? Bu PKK uluslararası terör listesindeyken bu örgütle ve örgütün eli kanlı kurucu lideriyle üç sene Çözüm Süreci yürüten siz değil misin? Hem ne malum tıpkı Barzani gibi, yarın bir gün ‘biz PYD ile kardeşiz’ deyip, Salih Müslim’i AKP Kongresi'ne çağırmayacağınız?

&

Dikkat ettiyseniz komplo teorileri, itham etmeler, töhmet altında bırakmalar, polemikler, hakaretler havada uçuşuyor… Toplum bu gibi saldırılara, siyasi - politik - sosyolojik bir bütünlük içerisinde bakamıyor. Çünkü bu ülkede ‘kutuplaşmalar’ ve ‘keskin ayrışmalar’ öyle kritik eşiklere yükselmiş ki, insanların çoğu aynı gemide yol alındığını unutup farklı dümenler tutturmaya devam ediyor!

Bu gelinen durum terör eylemlerinin kendisi kadar tehlikeli ama gören ve tedbir alan yok! Siyasiler sadece ‘bu durum acaba içinde hangi fırsatları barındırıyor’un derdinde!

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.