Bir ‘Kırmızı Çizgimiz’ Daha ‘Kırmızı Halı’ Oldu!

Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren Suriye’nin Kuzeyindeki PYD ve türevlerinin faaliyetleri Türkiye’yi alarma geçirmişti. Türkiye peşi sıra düzenlediği üst düzey güvenlik toplantıları sonrasında; PYD’nin, Fırat’ın batısında kalan ve en batıdaki Afrin Kantonu’yla birleşmesine engel olan Cerablus ve Azez arasındaki ‘boşluk’ta, hâkimiyet kurmaya yönelik her teşebbüsünü ‘kırmızı çizgi ihlali‘ saymıştı. TSK aksi bir durumda, ikinci bir direktife gerek kalmaksızın vuracaktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da “…Fırat’ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Bir defa kimse Fırat’ın batısına geçemez! Bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konuda hassasiyetlerimiz çok daha farklı bir şekilde devam edecek…” demişti.

Önceki gün, değerli bir okuyucum Suriye iç savaşındaki en güncel durumu yansıtan wikimedia haritası (https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Syrian_civil_war.png) ve ABD ve Rus hava operasyonu destekli PYD ve türevlerinin Fırat’ın batısına geçtiği ve Teşrin Barajı çevresini ele geçirip, batıya doğru ilerlemesini sürdürdüğüne dair bilgileri içeren linkleri gönderdi…

Görünen o ki, bir ‘Kırmızı Çizgimiz’ daha ihlal edildi!

Aslında bunun böyle olacağı bekleniyordu. Uygulanan yanlış Suriye politikasının ülkeye ödettiği bedellerin sayısı artmaya başlayınca ve daha önce ‘fırsat’ kapsamında ele alınan konular artık ‘tehdit ve tehlike’ başlığı altında değerlendirilmeye başlanınca, süreci yürüten siyasi ve bürokratik kapasite bölgede farklı bir moda girdi. Irak’ın kuzeyindeki Barzanistan’ın Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e çıkartacak bir yeni Kürdistan’ı hedefleyen “Kürt Koridoru” adı verilen bu projeye karşı, ‘Operatif Devlet Modu’na geçip, ‘devlet altı örgütler’ üzerinden yürüttüğü faaliyetlerle direnmeye başladı… Orada oluşturulan kantonların arasındaki boşluklar oluşturulması ve bu boşlukların PYD ve türevleri tarafından doldurulmaması için epeyi uğraş verdi.

Önce, Çözüm Süreci’nin neden olduğu ihmallerin hatta kasıtların neticesinde, içeride ayrılıkçı Kürt örgütleriyle verilen mücadelemizin ‘şehir savaşları’ konseptine evirilmesi işleri bozdu. Daha sonra, Avrasya İttifak’ıyla her şeye rağmen ara ara sürdürmeye çalışılan ‘denge politikası’ temelli ilişkiler, Rus uçağının düşürülmesi sonrası bitirildi! Türkiye ‘tamamen’ Atlantik İttifakı çizgisine çekilmek ‘zorunda’ bırakıldı. Siyasi iktidarın bilhassa 7 Haziran sonrası konjonktürde maruz kaldığı dış müdahalelerle de, ABD ve NATO’nun “Kürt Koridoru” siyasetine angaje olmak zorunda kalındı!

Rusya’nın devreye soktuğu S400 hamlesiyle ve ABD’yle birlikte hareket etmek şartıyla önceden planlanmış IŞİD hedefleri dışında Suriye’ye müdahale etme imkânı sınırlandırılan Türkiye’nin bu saatten sonra işi çok zor. Anlayacağınız; hem ABD hem de Rusya himayesindeki PYD’ye yönelik sınır ötesi müdahale edecek takat de kalmadığına göre, bir ‘kırımızı çizgimiz’ daha ‘kırmıza halı’ haline geldi!

Hülasa

Siyasi iktidarın ‘Kırmızı Çizgiler’ olarak tanımladığı temel politikaların; daralan iç politik manevra alanını genişletmekten ve seçmen popülizminden başka bir amaca hizmet edip-etmediği, muhatapları indinde bir caydırıcılığının olup-olmadığı eksenli tartışmaları artık umursamıyorum bile...

Geçmişte K.Irak’ta belirlenen ‘Kırmızı Çizgiler’ nasıl birer birer yok olduysa, müstakbel Suriye Kürdistan’ı tehlikesine karşı belirlenen ‘Kırmızı Çizgiler’de birer birer ihlal edilmeye başlandı! Geçmiş ihlallerde nasıl ki; ne hükümetten, ne de askerden tepki gelmediyse ve bu ihlaller sineye çekildiyse, yine aynısı olacak!

Her şey bir yana… Sinesi geniş ülke yöneticileri “Göreceksin PYD Fırat’ın batısına geçecek; siz de suyun bu tarafından MAL MAL izleyeceksiniz! 100 yıl önce yapılan bir hatadan dönülüyor, bundan böyle tarih böyle işleyecek…” diyen PKK uzantısı partinin eşbaşkanı Demirtaş’ın kestiği raconu da sineyi çekecekler ve yine onu haklı çıkaracaklar ya… Bir Türk vatandaşı olarak işte ben buna yanıyorum!

Yazıklar olsun!

 

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.