ABD ve AB Çözüm Süreci’ne Karşıydı Hani..?

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve kontrolü altındaki medya kapasitesinin en büyük argümanı “ABD, İsrail ve Avrupa Çözüm Süreci’ne karşılar, bu süreci bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar” şu sıralar... Tabanda propagandaya dönüşen bu argüman sayesinde hem eşkıya ile masaya oturmaya karşı gelişen tepkiler minimize edilmeye, hem de Çözüm Süreci'nin verdiği hasarların sorumluluğuna ve sorumlularına odaklanmaya başlayan dikkatler ve tepkiler farklı alanlara çekiliyor! Dikkat ederseniz gerek “Gezi olayları” sonrası, gerekse “17-25 Aralık” sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk tepkisi de “bu olayları Çözüm Süreci’ni sabote etmek isteyenler çıkardı” şeklinde olmuştu!

7 Haziran Seçimleri sonrası Çözüm Süreci buzdolabına konulup, tekrar teröre karşı güvenlikçi politikalar devreye sokulunca “Batı ve İsrail Çözüm Süreci’ni sabote etmek için elinden geleni yapıyor” propagandaları da otomatikman çöktü! Çünkü ABD ve Batı başkentleri, peşi sıra PKK’ya karşı işletilen güvenlikçi politikaların sona erdirilmesi ve Çözüm Süreci’nin tekrar devreye sokulması gerektiğiyle alakalı demeçler vermeye başladı!

Alın size Çözüm Süreci’ni sabote etmek(!) isteyen bazı ülkelerin taze beyanları:

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı McGurk: “Tansiyonun azaltılması ve iki tarafın da kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için 'Çözüm Süreci’ne bağlı kalmayı sürdürmesi gerekiyor

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: “Çözüm Süreci’ni ve ateşkesi riske atacak davranışlardan kaçınılmalı…” istedi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore :“… Çözüm Süreci’ni çok destekledik. Bu süreci başlattığında başbakan olan Sayın Erdoğan’a çok kredi verdik. Yapılması gereken ve cesur bir hamle olduğunu düşündük. Bence bugün herkes terör yerine demokratikleşme, kimlik ve hakların konuşulduğu noktaya geri dönmek istiyor. Olunması gereken yer orası…

Oslo’da ki Müzakerenin açılış konuşmasını yaptığı söylenen IRA uzmanı ve İngiltere Başmüzakrecisi olan Jonathan Powell : “Çözüm Süreci’nde türbülans ve duraksamaların olabilir ama sıkı, katı bir süreç sürdürmek şart. Üçayaklı bir tabure düşünün. Bacaklarında biri Abdullah Öcalan, biri Kandil ve diğeri de hükümet. Bu üçayağının sağlam olması lazım yoksa tabure çöker!"

Almanya Başbakanı Merkel'in Davutoğlu ile bir telefon görüşmesini aktaran Alman hükümet sözcüsü yardımcısı Georg Streiter: “Merkel, Ankara'ya Kürtlerle barış sürecinden vazgeçilmemesi çağrısında bulundu. Türkiye’nin terörle mücadelesine Almanya'nın destek verdiğini ama aşırıların üzerine giderken 'orantılı' hareket edilmesi gerektiğinin söyledi. Bunun yanı sıra, Çözüm Süreci’nde aksamanın Türkiye ve bölge için ölümcül sonuçlar doğurabileceğini de vurguladı..!

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo Biz PKK ile Çözüm Süreci’nin devam etmesini temenni ediyoruz. Çünkü bu, Türkiye’nin ve tüm Akdeniz’in huzur ve istikrarı için önemlidir. Türkiye’de ulusal bir uyum için önemli gördüğümüz Çözüm Süreci’nin kesintiye uğramasını da istemeyiz. Kesinlikle bu sürece geri dönüleceğine inanıyoruz.”

Hani ABD, İsrail ve AB Çözüm Süreci’ne karşıydı? Hani bu dış mihraklar bu süreci bozmak için ellerinden geleni yapıyorlardı?

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.