PKK Silahı Bırakmayacak!

21 Mart 2015 Diyarbakır merkezli Nevruz nümayişi bazı nüanslar dışında “her sene aynı teraneler” dedirtecek şekilde gerçekleşti. "Ortak vatan ve millet" tanımlamalı hamasi “Öcalan mektubu” merkezli bu nümayişte yeni bir şey yok! Geçtiğimiz günlerde Ak Parti ve HDP’li yetkililerce açıklanan 10 maddelik pakette yer alan “demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması” şeklindeki garip maddecik istikametinde “özerklik” konusunda mutabık kalındığı mesajı dolaylı ifadelerle bir kez daha kamuoyuyla paylaşıldı. Ardından Öcalan aracılığıyla PKK’ya Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleyi sonlandırma kararının alınacağı bir kongre yapılması teklif edildi.

Aslında bu teklifte dünkü Nevruz nümayişi öncesi kamuoyuyla paylaşılmış ve müzakere sürecinin taraflarınca cevaplandırılmıştı! PKK’dan gelen cevap "hükümete zerre kadar güven vermiyoruz” şeklinde oldu! Ardından suyoluna çevrilen Kandil’e en son “silahı kesin bırakacağınızı kabul edin ve açıklayın; Öcalan’ın önce ev hapsinin önünü açalım daha sonra da dışarı salalım” teklifi götürüldü!

Bu teklif de, siyasi iktidarı “seçimler bir geçsin” havalarında samimiyetsiz gördüklerini ifade eden Kandil şürekâsı tarafından gerçekçi bulunmadı! Çok keskin bir tavır sergileyerek “PKK sanki bir tek Öcalan’ın Özgürlüğü için mücadele veriyor..!  'PKK silah bırakacak', 'PKK Kongresini yapıp silah bırakma kararı alacak' biçimindeki yaklaşımlar demagojidir, aldatmak ve sorunu çarpıtmaktır. PKK 40 sene boyunca neyin mücadelesini verdiyse, hedefine ulaşana dek mücadelesine devam edecek!” mesajını verdiler.

Hülasa,

‘Silahı bırakmayacağız’ sözü Kandil şürekâsının nadiren de olsa söylediği en doğru sözdür! PKK tabii ki silah bırakmayacak, nasıl bıraksın? Hâlihazırda PKK hem Irak’ta hem de Suriye’de fiili olarak savaşıyor. PKK'nın elinde artık hep silah olacak, fakat bu silah kime doğrultulacak mesele bu!Suriye ve Irak'ta en şaşalı, ülkemizin Doğu-G.Doğu’sunda en rahat ve en güçlü günlerini geçiren PKK, silahını Türkiye’ye doğrultmaya devam edecek!

Daha da ötesini söyleyeyim: PKK’nın bırakın Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleye son vermesini, şu anda şiddet ve etkinliğini kırsal araziden şehirlere kaydırmış durumda. İl ve ilçelerde meskûn mahal savaşına hazırlanıyor! Hatta PKK etkinliğinin meskûn mahallere kaymışlığını gören ve kabullenen TSK şimdiden ordu ölçekli hazırlık tatbikatlarını buna göre yürütüyor!

“Çözüm Süreci” adı verilen “MİT-Öcalan Müzakere Süreci” maalesef Türkiye Devleti’ni “camdan ev” haline getirdi! Bu nedenle PKK’ya taş atamıyor! Terör örgütü gerektiğinde öldürme hedefli eylemlerini ziyadesiyle devreye alabileceği tehdidiyle bir şiddetsizlik süreç yürütüyor ve Ak Parti Hükümetini istedikleri siyasî çözüme ve hedeflerine rahatlıkla zorluyor!

Tamam! Aşırı dozda ajitasyon ve propaganda yüklenmesinden ötürü beyninde bir tinerci kadar gri hücresi kalmamış sahte barış sürecinin düşkün ortakları olan biteni görmüyorlar… “Suyun Başındakiler”den Türkiye’nin nereye doğru sürüklendiğini görebilen yok mu?

0
0
0
s2smodern

TÜM ARŞİV

Değerli Ziyaretçi

18.02.2017

Yandaki TÜM ARŞİV Modulünden Eski Tarihli Yazılarımı Okuyabilirsiniz.